Моя Сербия

Новости

События Сербской Православной Церкви События Русской Православной Церкви Вест на српском језику

Святейший Патриарх Кирилл встретился с Предстоятелем Сербской Православной Церкви (фото)

15 марта 2024 года в Патриаршей и Синодальной резиденции в Даниловом монастыре в Москве состоялась встреча Святейшего Патриарха Московского и всея Руси Кирилла со Святейшим Патриархом Сербским Порфирием.

Святейший Патриарх Порфирий прибыл в Москву для участия в отпевании и погребении представителя Патриарха Сербского при Патриархе Московском и всея Руси, настоятеля храма апостолов Петра и Павла у Яузских ворот (подворье Сербской Православной Церкви) епископа Моравичского Антония, который отошел ко Господу 11 марта 2024 года.

Со стороны Русской Православной Церкви во встрече участвовали председатель Отдела внешних церковных связей Московского Патриархата митрополит Волоколамский Антоний и советник Патриарха Московского и всея Руси протоиерей Николай Балашов, со стороны Сербской Православной Церкви – епископ Бачский Ириней.

Перед началом встречи Предстоятели посетили домовый храм Патриаршей резиденции.

Сердечно приветствуя главу Сербской Православной Церкви, Святейший Патриарх Московский и всея Руси Кирилл отметил, что и в прошлом представители двух Церквей неизменно отстаивали общую позицию: «Всегда в лице представителей Сербской Церкви мы имели самых надежных собратий. И если по милости Божьей достигали каких-то успехов, то всегда в этом участвовали наши братья из Сербской Церкви, поэтому с благодарностью храним в памяти наши добрые взаимодействия».

Несмотря на то, что причина посещения Москвы не радостная, в Сербской Церкви благодарны Богу за этот визит, сказал в свою очередь Святейший Патриарх Порфирий: «Для нас, христиан, смерти нет – есть жизнь. Мы знаем, что жизнь есть дар от Бога, и вечная жизнь не на земле – она в Царстве Божием».

13 марта 1976 года состоялось наречение нынешнего Святейшего Патриарха Московского и всея Руси, тогда архимандрита, во епископа, а 14 марта была совершена его епископская хиротония, упомянул глава Сербской Церкви, пожелав Его Святейшеству многолетия и доброго здравия.

Покойный епископ Моравичский Антоний являлся символом связей двух Церквей и двух братских народов, свидетельствовал Предстоятель Сербской Православной Церкви. «Спасибо, что приняли его с любовью как сына, как Вашего и нашего брата, что в его лице миру было видимым единство Русской и Сербской Церквей, русского и сербского православных народов», – обратился он к Патриарху Кириллу.

«Согласно русской пословице, братья и друзья познаются в беде: когда все хорошо, то у тебя много друзей; когда ты богат, вообще отбиться от "друзей" невозможно, но если становишься немного беднее, то они куда-то уходят. А если возникают опасности, то "друзья" исчезают, а иногда и встают на сторону тех, кто создает угрозы», – напомнил глава Русской Православной Церкви.

По его словам, сегодняшнее положение в мире обнаруживает эту правду: «Сразу видно: кто друг, кто с тобой и в радости, и в скорбях, а для кого добрые отношения – в том числе и с Русской Церковью, и с Россией – были просто временными и направленными на извлечение какой-то выгоды, пользы для себя».

Поэтому в Русской Церкви так высоко ценят двусторонние отношения между двумя Церквами. «Мы знаем о добрых отношениях сербского народа к России, которое никуда не исчезает, не мимикрирует, а остается таким, каким мы знаем из истории. Владыка Ириней – живой свидетель наших совместных трудов, он с самой лучшей стороны представлял Сербскую Церковь, в том числе на межправославных площадках, когда нередко мы были единственные, кто имел альтернативную точку зрения. Но это всегда свидетельствовало о глубоком взаимодействии и об искренних братских отношениях между нашими Церквами», – сказал Патриарх Кирилл.

«Владыка Антоний, Ваш представитель, много доброго сделал и как пастырь, здесь его полюбили люди. Будем молиться об упокоении души усопшего брата нашего владыки Антония, и верим, что Господь примет его в Свои Небесные обители», – сказал в завершение Его Святейшество.

В ходе последовавшего братского общения двух Предстоятелей был в духе любви и взаимопонимания обсужден широкий круг вопросов межцерковного взаимодействия и совместного свидетельства о Святом Православии, а также нынешнего положения в православном мире.

Затем Святейший Патриарх Кирилл приветствовал всех членов делегации Сербской Православной Церкви, в том числе епископов Горнокарловацкого Герасима, Валевского Исихия, Ремезьянского Стефана, Егарского Нектария, Топлицкого Петра, а также прибывшего на погребение епископа Моравичского Антония по поручению Президента Республики Сербии Александра Вучича в качестве его личного представителя министра труда, занятости, ветеранской и социальной политики Сербии Николу Селаковича.

В память о встрече Святейший Патриарх Кирилл подарил Святейшему Патриарху Сербскому Порфирию две панагии и крест, сопровождавшим архиереям – панагии, руководителю кабинета Патриарха Сербского протоиерею Джордже Стойсавлевичу – наперсный крест, а остальным членам делегации – памятные подарки.

Сербский Патриарх Порфирий передал в дар главе Русской Церкви тройник (две панагии и крест).

Со стороны Русской Православной Церкви на приеме также присутствовали управляющий делами Московской Патриархии митрополит Воскресенский Григорий и руководитель Административного секретариата Московской Патриархии архиепископ Одинцовский и Красногорский Фома, заместители председателя ОВЦС протоиереи Николай Лищенюк и Игорь Якимчук, руководитель службы протокола ОВЦС игумен Феофан (Лукьянов) и сотрудник секретариата ОВЦС по межправославным отношениям А.Ю. Хошев.

Фотогалерея


 

Његова Светост Патријарх Кирил састао се са Предстојатељем Српске Православне Цркве

Дана 15. марта 2024. године у Патријаршијској и Синодалној резиденцији у Даниловом манастиру у Москви одржан је сусрет Његове Светости Патријарха московског и целе Русије Кирила и Његове Светости Патријарха српског Порфирија.

Његова Светост Патријарх Порфирије допутовао је у Москву ради учешћа у парастосу и сахрани представника Патријарха српског при Патријарху московском и целе Русије, старешине храма апостола Петра и Павла у Јаузи (Подворје Српске Православне Цркве), епископа моравичког Антонија, који се упокојио у Господу 11. марта 2024. године.

У име Руске Православне Цркве састанку су присуствовали председавајући Одељења за спољне црквене послове Московске Патријаршије митрополит волоколамски Антоније и саветник Патријарха московског и целе Русије протојереј Николај Балашов, а у име Српске Православне Цркве епископ бачки Иринеј.

Пре састанка Предстојатељи су обишли цркву Патријаршијске резиденције.

Срдачно поздрављајући поглавара Српске Православне Цркве, Његова Светост Патријарх московски и целе Русије Кирил је истакао да су у прошлости представници двеју Цркава увек бранили заједнички став: „У представницима Српске Цркве увек смо имали најпоузданију сабраћу. А, ако смо, милошћу Божијом, постизали неки успех, тада су у томе увек учествовала и наша браћа из Српске Цркве, зато се са захвалношћу сећамо наших добрих односа.“

Без обзира што је разлог посете Москви тужан, у Српској Цркви су захвални Богу на овој посети, рекао је Његова Светост Патријарх Порфирије: „За нас хришћане нема смрти, постоји само живот. Знамо да је живот дар од Бога, а да вечни живот није на земљи него у Царству Божијем.“

Дана 13. марта 1976. године садашњи Најсветији Патријарх московски и целе Русије, који је тада био архимандрит, уздигнут је у чин епископа, а 14. марта извршена је његова епископска хиротонија, напоменуо је поглавар Српске Цркве, пожелевши Његовој Светости добро здравље.

Покојни епископ моравички Антоније био је симбол везе двеју Цркава и два братска народа, сведочио је Предстојатељ Српске Православне Цркве. „Хвала вам што сте га прихватили с љубављу као сина, као Вашег и нашег брата, што је у његовом лику у свету било видљиво јединство Руске и Српске Цркве, руског и српског православног народа“, обратио се Патријарху Кирилу.

„По руској пословици, браћа и пријатељи се познају у невољи: када је све добро, имаш много пријатеља, када си богат, углавном не можеш да се избориш са својим „пријатељима“, али ако постајеш мало сиромашнији, онда се они изгубе. А, ако се појаве опасности, онда „пријатељи“ нестају, а понекад стају на страну оних који стварају претње“, подсетио је поглавар Руске Православне Цркве.

Према његовим речима, садашња ситуација у свету открива ову истину: „Одмах је јасно ко је пријатељ, ко је са тобом и у радости, и у невољи, а за кога су добри односи, поред осталих, и са Руском Црквом и са Русијом, били једноставно привремени и усмерени на стицање неког добитка, користи за себе.“

Зато Руска Црква тако високо цени билатералне односе двеју Цркава. „Знамо за добре односе српског народа према Русији, који не нестају, који нису мимикрија, већ су онакви какве знамо из историје. Владика Иринеј је живи сведок нашег заједничког рада. Он је представљао Српску Цркву на најбољи начин и на међуправославним платформама када смо често били једини који смо имали алтернативну тачку гледишта. Али то је увек сведочило о дубокој сарадњи и искреним братским односима између наших Цркава“, рекао је Патријарх Кирил.

„Владика Антоније, Ваш представник, учинио је много добра и као пастир, људи су га овде волели. Помолићемо се за покој душе нашег преминулог брата владике Антонија и верујемо да ће га Господ примити у Своја Небеска насеља“, закључио је Његова Светост.

Током братског општења двојице Предстојатеља које је уследило и било у духу љубави и међусобног разумевања, разговарано је о широком спектру питања међуцрквене сарадње и заједничког сведочења Светог Православља, као и о актуелној ситуацији у православном свету.

Затим је Његова Светост Патријарх Кирил поздравио све чланове делегације Српске Православне Цркве, међу којима су били епископ горњокарловачки Герасим, епископ ваљевски Исихије, епископ ремезијански Стефан, епископ јегарски Нектарије, епископ топлички Петар, као и министар за рад, запошљавање, социјална и борачка питања Никола Селаковић, који је дошао на сахрану епископа моравичког Антонија у име председника Републике Србије Александра Вучића као његов лични представника.

У знак сећања на сусрет Његова Светост Патријарх Кирил је Његовој Светости Патријарху српском Порфирију уручио две панагије и крст, епископима панагије, шефу кабинета Патријарха српског протојереју Ђорђу Стојсављевићу напрсни крст, а осталим члановима делегације друге поклоне.

Патријарх српски Порфирије поклонио је поглавару Руске Цркве две панагије и крст.

У име Руске Православне Цркве пријему су присуствовали и управник послова Московске Патријаршије митрополит воскресењски Григорије и шеф Администрације Московске Патријаршије архиепископ одинцовски и красногорски Тома, заменици председавајућег ОСЦП-а протојереј Николај Лишчењук и Игор Јакимчук, шеф службе протокола ОСЦП-а игуман Теофан (Лукјанов) и службеник секретаријата ОСЦП-а за међуправославне односе А. Ј. Хошев.

Извор: www.mospat.ru

Источник: Служба коммуникации ОВЦС