Моя Сербия

Новости

События Сербской Православной Церкви События Русской Православной Церкви Вест на српском језику

Патриарх Порфирий поблагодарил за участие Русской Православной Церкви в благоукрашении и восстановлении сербских храмов

В интервью журналу «Международная жизнь» Святейший Патриарх Сербский Порфирий с благодарностью отметил участие Русской Православной Церкви в благоукрашении собора святого Саввы в Белграде, а также восстановлении святынь, пострадавших от землетрясения в Хорватии в 2020-2021 годах.

Его Святейшество констатировал, что собор святого Саввы является заветным храмом всего сербского народа. Он упомянул, что история этого храма «началась еще в XVI веке, когда турки сожгли мощи нашего величайшего святителя, а наш народ дал обет воздвигнуть на месте, где это произошло, свою самую большую церковь».

Многие века и бесчисленные благотворители вошли в историю строительства храма святого Саввы, констатировал Предстоятель Сербской Православной Церкви, отметив: «С учетом переплетенности истории России и Сербии было бы удивительно, если бы русские не сыграли значительную роль и в этом великом сербском начинании во славу Божию. Все мы весьма признательны Его Святейшеству Патриарху Кириллу и Русской Православной Церкви за помощь, благодаря которой были начаты работы по созданию внутреннего убранства храма святого Саввы».

Святейший Патриарх Порфирий также указал на то, что Президент России В.В. Путин в 2011 году, когда впервые посетил этот храм, проявил заинтересованность в том, чтобы русский народ, российское государство внесли вклад в исполнение обета сербского народа. Поблагодарив российских меценатов, а также художников из России, занимавшихся созданием мозаичного оформления, Патриарх сказал: «Ныне и этот этап строительства завершен. Нам предстоит лишь великое освящение храма, и после него мы сможем с миром в душе сказать: мы, сербы, полностью исполнили обет перед своим величайшим святителем и просветителем, святым Саввой».

Еще один пример братской помощи Русской Православной Церкви – забота о восстановлении святынь, пострадавших во время серии разрушительных землетрясений в Хорватии. «Некоторые храмы были полностью разрушены, тогда как в других не могли проводиться богослужения из-за риска обрушения», – так Святейший Владыка охарактеризовал сложившуюся в результате стихийного бедствия ситуацию.

«Спустя год после землетрясения, благодаря любовному участию многих людей, началось восстановление храмов и домов наших верующих. Но, конечно, процесс этот идет недостаточно быстро. Мы особенно благодарны сестринской Русской Православной Церкви, которая одной из первых предложила помощь и полностью взяла на себя восстановление храма Рождества Пресвятой Богородицы в городе Глина», – сказал Предстоятель Сербской Православной Церкви.

Он подчеркнул: «Этот храм, как и сам город Глина, – место ужасных, неописуемых страданий, мучений тысяч православных в годы Второй мировой войны – имеет для нас особое значение».


Патријарх Порфирије се захвалио Руској Православној Цркви на учешћу у украшавању и рестаурацији српских храмова

У интервјуу за часопис Међународни живот, Његова Светост Патријарх српски Порфирије је са захвалношћу истакао учешће Руске Православне Цркве у улепшавању Саборног храма Светог Саве у Београду, као и обнови светиња оштећених услед земљотреса у Хрватској током 2020-2021. године.

Његова Светост је навео да је Саборни храм Светог Саве заветни храм читавог српског народа. Он је напоменуо да је историја овог храма „започета је још у XVI веку, када су Турци спалили мошти нашег највећег светитеља и када се наш народ заветовао да на месту где је то учињено подигне своју највећу цркву“.

Много векова и безброј добротвора ушло је у историју изградње храма Светог Саве, навео је Предстојатељ Српске Православне Цркве истичући: „С обзиром на испреплетаност руске и српске историје, било би и чудно да Руси немају значајну улогу и у овом великом српском подухвату у славу Божју. Сви смо веома благодарни Његовој Светости Патријарху Кирилу и Руској Православној Цркви на помоћи која је отворила пут да се крене са радовима на унутрашњем украшавању храма Светог Саве“.

Његова Светост Патријарх Порфирије је такође истакао да је председник Русије В. В. Путин 2011. године, када је први пут посетио овај храм, показао интересовање да и велики руски народ и држава буду део овог заветног подухвата српског народа. Захваливши се руским покровитељима, као и руским уметницима који су учествовали у изради мозаика, Патријарх је рекао: „ада је и тај сегмент градње окончан. Преостаје нам само још и велико освећење храма, па да са миром у души кажемо да смо ми Срби свој завет у потпуности испунили према свом највећем светитељу и просветитељу, Светом Сави.“

Још један пример братске помоћи Руске Православне Цркве огледа се у бризи за обнову светиња које су страдале током низа разорних земљотреса у Хрватској. „Неки храмови су потпуно срушени, а други су неупотребљиви, јер су ризични за одржавање богослужбеног живота“, овако је Најсветији Владика описао ситуацију насталу услед елементарне непогоде.

„Годину дана након земљотреса, благодарећи љубави многих, отпочела је обнова храмова и многих домова наших верника, али свакако не оним темпом који би био задовољавајући. Посебну захвалност дугујемо сестринској Руској Православној Цркви која је међу првима понудила помоћ и преузела да у потпуности обнови храм Рођења Пресвете Богородице у граду Глини“, рекао је Предстојатељ Српске Православне Цркве.

Он је истакао: „Тај храм, као и тај град је место ужасног, тешко описивог страдања, мучеништва хиљада православних у Другом светском рату, тако да за нас има посебан значај.“

Сектор за информисање ОСЦП-а/

http://www.spc.rs

Источник: Служба коммуникации ОВЦС