Моя Сербия

Новости

События Сербской Православной Церкви События Русской Православной Церкви Вест на српском језику

Председатель Отдела внешних церковных связей: В Русской Православной Церкви озабочены судьбой христианских святынь Косово

Новую эскалацию конфликта в Косово председатель Отдела внешних церковных связей Московского Патриархата митрополит Волоколамский Иларион назвал очередным витком спирали, «которая раскручивается на наших глазах и приводит к трагическим последствиям для сербского населения Косова, для Сербской Православной Церкви и вообще для Сербии».

В конце сентября полиция самопровозглашенной республики отказалась пропускать на свою территорию транспорт с сербскими регистрационными знаками, что спровоцировало акции протеста сербов, проживающих в Косово.

В эфире программы «Церковь и мир» председатель ОВЦС рассказал о поездках в Косово и Метохию: «Я своими глазами видел, к каким чудовищным последствиям привело вооруженное противостояние: видел разрушенные церкви, оставленные сербами населенные пункты; слышал множество историй о том, как невинные люди погибали от рук косовских албанцев. Но все эти истории тщательно замалчиваются на Западе. Запад выбрал Косово героем, а Сербию — антигероем. Эта односторонняя поддержка Западом Косова при полном игнорировании воли сербского народа уже привела к тому, что произошло, но, к сожалению, эта эскалация не кончается».

«Мы в Русской Православной Церкви всегда последовательно выступаем в поддержку Сербской Православной Церкви и ее интересов на всей ее исторической канонической территории, которая, несомненно, включает в себя Косово. Там находятся главные святыни Сербской Церкви, величественные монастыри с уникальными фресками. Мы очень озабочены тем, какова будет судьба этих монастырей и фресок, но более всего мы озабочены судьбой сербского населения Косовского края», — заявил глава ОВЦС, выразив надежду на то, что будет найдено политическое решение, которое удовлетворит обе стороны.


 

У Руској Православној Цркви забринути за судбину хришћанских светиња на Косову

„Још један круг спирале која се одвија пред нашим очима и доводи до трагичних последица по српско становништво на Косову, Српску Православну Цркву и генерално Србију“ – тако је митрополит Иларион оценио нову ескалацију сукоба на Косову. Крајем септембра полиција самопроглашене републике одбила је да дозволи улазак на своју територију возилима са српским регистарским таблицама, што је изазвало протесте Срба који живе на Косову.

У емисији Црква и свет председавајући ОСЦП-а говорио је о својим путовањима на Косово и Метохију: „Својим очима сам видео страшне последице оружаног сукоба. Видео сам уништене цркве, насеља која су Срби напустили. Чуо сам много прича о томе како су косовски Албанци убијали невине људе, али се све те приче пажљиво заташкавају на Западу. Запад је изабрао Косово за хероја, а Србију за анти-хероја. Ова једнострана подршка Запада Косову, уз потпуно занемаривање воље српског народа, већ је довела до онога што се догодило, али, нажалост, та ескалација није завршена“.

„Ми у Руској Православној Цркви увек доследно подржавамо Српску Православну Цркву и њене интересе на целој њеној историјској канонској територији, у коју несумњиво спада и Косово. Тамо се налазе главне светиње Српске Цркве, величанствени манастири са уникатним фрескама. Веома смо забринути за судбину тих манастира и фресака, али највише од свега смо забринути за судбину српског становништва у косовском крају”, рекао је председавајући Одељења, изразивши наду да ће се пронаћи политичко решење које ће задовољити обе стране.

Сектор за информисање ОСЦП-а

Источник: Пресс-служба Патриарха Московского и всея Руси