Моя Сербия

Новости

События Сербской Православной Церкви События Русской Православной Церкви Вест на српском језику

Поздравление Святейшего Патриарха Кирилла митрополиту Порфирию с избранием на престол Патриархов Сербских

Святейший Патриарх Московский и всея Руси Кирилл поздравил митрополита Загребского и Люблянского Порфирия с избранием на Сербский Патриарший престол.

Его Высокопреосвященству, Высокопреосвященнейшему Порфирию, митрополиту Загребско-Люблянскому, избранному Патриарху Сербскому

Ваше Высокопреосвященство, дорогой Владыка!

От лица архипастырей и пастырей, монашествующих и мирян Русской Православной Церкви, а также лично от себя сердечно поздравляю Вас с избранием на Престол Архиепископов Печских, Митрополитов Белградо-Карловацких и Патриархов Сербских.

Изволением Духа Святаго и избранием собратьев-архипастырей судьбы Сербского Православия вверены Вам как продолжателю Предстоятельских трудов блаженнопочившего Патриарха Сербского Иринея и его приснопамятных предшественников Павла, Германа, Викентия, Гавриила, Варнавы и Димитрия, а также всех прежних преемников служения великого святителя Сербского Саввы.

В Вашем лице миллионы верующих ныне обрели духовного пастыря и наставника, чье сердце, исполненное ревности о Господе и отеческой любви к чадам, живет заботой об утверждении святой православной веры и сохранении многовекового исторического достояния Сербской Православной Церкви.

Не сомневаемся в том, что в переживаемое нами непростое время наши Церкви и окормляемые ими единоверные народы, как и всегда, будут поддерживать друг друга и сообща подвизаться за веру, однажды преданную святым (Иуд. 1:3).

Возлюбленный Собрат! В сей торжественный день примите от меня теплые пожелания радости о Христе, укрепления телесных сил и неоскудевающей помощи Божией на предстоящем Вам многотрудном поприще, а Вашей боголюбивой пастве — мира и благополучия.

С братской любовью о Господе

+КИРИЛЛ, ПАТРИАРХ МОСКОВСКИЙ И ВСЕЯ РУСИ


Честитка предстојатеља Руске православне црвке митрополиту Порфирију поводом избора за патријарха Српског престола

Најсветији патријарх московски и целе Русије Кирил честитао је загребачко-љубљанском митрополиту Порфирију избор на Српски патријаршијски престол.

Његовом Високопреосвештенству,
Високопреосвећеном Порфирију,
митрополиту загребачко-љубљанском,
изабраном патријарху српском,

Ваше Високопреосвештенство,
драги Владико!

У име архипастира и пастира, монаштва и мирјана Руске православне цркве, као и у своје лично име, срдачно Вам честитам избор на престол Архиепископа пећких, Митрополита београдско-карловачких и Патријарха српских. Вољом Духа Светог и избором Ваше сабраће-архипастира, судбина српског православља је поверена Вама као наследнику предстојатељске службе блаженопочившег патријарха српског Иринеја и његових незаборавних претходника – Павла, Германа, Викентија, Гаврила, Варнаве и Димитрија, као и свих ранијих претходника службе великог Светитеља Саве српског.

У Вашој личности милиони верника су сада стекли духовног пастира и учитеља, чије срце живи, испуњено ревношћу према Господу и очинском љубављу према чедима, бринући се за потврђивање свете православне вере и очување многовековног историјског наслеђа Српске православне цркве.

Не сумњамо да ће се у тешким временима у којим живимо наше Цркве и народи исте вере под чијим су окриљима, као и увек међусобно подржавати и заједнички деловати ради вере, која је једном предата светима (Јд. 1,3).

Љубљени сабрате! На овај свечани дан топло желим радости у Христу, благодатно укрепљење Ваше телесне снаге и неисцрпну Божију помоћ на предстојећем тешком путу, а Вашем богољубивом стаду мир и благостање.

Са братском љубављу у Господу,

+КИРИЛ,
Патријарх московски и целе Русије

Источник: Пресс-служба Патриарха Московского и всея Руси