Моя Сербия

Новости

События Сербской Православной Церкви Настоятель События Русской Православной Церкви Вест на српском језику

Митрополит Волоколамский Иларион дал интервью сербскому агентству новостей «Спутник» (видео)

Спутник
Спутник

22 февраля 2018 года в соборе святителя Саввы в Белграде прошла торжественная церемония передачи Сербской Православной Церкви мозаичного убранства главного купола этого храма. На мероприятии присутствовал и митрополит Волоколамский Иларион.

После встречи с Святейшим Патриархом Сербским Иринеем, митрополит Иларион дал интервью сербскому агентству новостей «Спутник». 

Отвечая на вопросы агентства, председатель Отдела внешних церковных связей Московского Патриархата митрополит Волоколамский Иларион говорил и о работе епископа Антония, как представителя Сербской Православной Церкви при Патриархе московском Кириле:

"Уже много лет в Москве служить представитель Сербской Православной Церкви Владика Антоний, который на очень высоком уровне представляет Русскую Церковь и мы относимся к нему с великим уважением и любовью."

Видео:


 

Митрополит волоколамски Иларион (Алфејев) похвалио рад Епископа Антонија

У оквиру посете Српској Православној Цркви, а поводом свечаног представљања мозаика у куполи храма Светог Саве на Врачару, Његово Високопреосвештенство Митрополит волоколамски г. Иларион (Алфејев), председник Одељења за спољне црквене везе Руске Православне Цркве, дао је интервју српској новинској агенцији "Спутник", и том приликом похвалио вишегодишњи рад Епископа Антонија на челу обновљеног Подворја СПЦ у Москви.

Говорећи о сарадњи двају Цркава, Митрополит Иларион се нарочито осврнуо на рад и заслуге Подворја Руске Православне Цркве у Београду, као и представништва Српске Православне Цркве у Москви, под руководством Епископа моравичког Антонија.

Високопреосвећени Иларион је, између осталог рекао:

"Наши односи су данас у успону. То су односи које одликује дух братске сарадње. Ми практично на дневној основи имамо комуникацију и дијалог о читавом низу питања. Већ много година у Београду служи представник РПЦ, протојереј Виталиј Тарасјев, већ много година у Москви служи представник СПЦ, владика Антоније, који на веома високом нивоу представља Српску православну цркву и ми се према њему односимо са великим поверењем и великом љубављу."