Моя Сербия

Новости

События Сербской Православной Церкви События Русской Православной Церкви Вест на српском језику

Председатель ОВЦС выразил соболезнования в связи с кончиной посла Сербии в России М. Лазански

Председатель Отдела внешних церковных связей Московского Патриархата митрополит Волоколамский Иларион направил министру иностранных дел Республики Сербия Николе Селаковичу соболезнование в связи с кончиной Чрезвычайного и Полномочного посла Сербии в Российской Федерации Мирослава Лазански, который возглавлял дипломатическое представительство своей страны в Москве с 2019 года. 4 августа стало известно о том, что М.Лазански скоропостижно скончался в Белграде от сердечного приступа.

В послании говорится:

Ваше Превосходительство,
важаемый господин Министр!

Глубоко опечален известием о кончине Чрезвычайного и Полномочного Посла Сербии в России господина Мирослава Лазански. Примите мои сердечные соболезнования.

Во многих странах почивший был известен как профессиональный военный журналист и политик, неоднократно посещавший места военных конфликтов в разных частях света.

С 2019 года возглавляя сербское посольство в Москве, господин Лазански успел потрудиться для укрепления братских связей народов России и Сербии. Имея возможность лично с ним познакомиться, хотел бы отметить его интерес и внимание к жизни и служению Русской Православной Церкви.

В это скорбное время прошу Вас передать искренние слова соболезнования родным и близким усопшего, пожелания сил и крепости духа пережить горечь утраты.

С соболезнованиями,

Председатель Отдела внешних церковных связей
Московского Патриархата
митрополит Волоколамский Иларион

 


Председавајући ОСЦП-а изјавио саучешће поводом смрти амбасадора Србије у Русији М. Лазанског

Митрополит волоколамски Иларион, председавајући Одељења за спољне црквене послове Московске Патријаршије, упутио је саучешће министру спољних послова Републике Србије Николи Селаковићу поводом смрти изванредног и опуномоћеног амбасадора Србије у Русији Мирослава Лазанског, који је био на челу дипломатског представништва своје земље у Москви од 2019. године. М. Лазански је изненада преминуо у Београду 4. августа од срчаног удара.

У поруци стоји:

Ваша екселенцијо,

Поштовани господине министре,

Дубоко сам тужан због вести о смрти изванредног и опуномоћеног амбасадора Србије у Русији господина Мирослава Лазанског. Примите моје искрено саучешће.

У многим земљама почивши је био познат као професионални војни новинар и политичар, који је вишекратно посећивао места војних сукоба у различитим деловима света.

Предводећи српску амбасаду у Москви од 2019. године, господин Лазански је успео да ради на јачању братских веза народа Русије и Србије. Пошто сам имао прилику да га лично упознам, желео бих да истакнем његово интересовање и залагање за живот и службу Руске Православне Цркве.

У овом тужном времену, молим Вас да пренесете искрено саучешће породици и пријатељима почившег, да им желим снаге и јачину духа да преживе горчину губитка.

Уз искрено саучешће,

Председавајући Одељења за спољне црквене послове

Московске Патријаршије

митрополит волоколамски Иларион

Источник: Служба коммуникации ОВЦС