Моя Сербия

Новости

Настоятель Богослужения Сербское подворье Вест на српском језику Проповедь

Престольный праздник святых апостолов Петра и Павла на Подворье Сербской Православной Церкви (фото, видео)

Божественную литургию в день празднования святых славных и всехвальных первоверховных апостолов Петра и Павла на Подворье Сербской Православной Церкви, в престольный праздник Петропавловского храма на Яузе 12 июля 2019 года, служил Его Высокопреосвященствo митрополит Волоколамский Иларион, Председатель Отдела внешних церковных связей Московского Патриархата.

Архипастырю сослужили: Его Высокопреосвященство митрополит Филиппопольский Нифон, представитель Патриарха Антиохийского и всего Востока при Патриархе Московском и всея Руси и Его Преосвященство епископ Моравичский Антоний, представитель Патриарха Сербского при Патриархе Московском и всея Руси, протоиерей Николай Балашов, заместитель председателя Отдела внешних церковных связей Московского Патриархата, протоиерей Даниил Андреюк, представитель Американской Православной Церкви при Патриархе Московском и всея Руси, протоиерей Кахабер Гоготишвили, настоятель грузинского прихода в Москве, протоиерей Игорь Якимчук, секретарь Отдела внешних церковных связей Московского Патриархата, протоиерей Сергий Гутенко (Луганская епархия, Украинская Православная Церковь Московского Патриархата), архимандрит Александр (Котов), иерей Никола Балович (настоятель храма Рождества Пресвятой Богородицы в городе Фельдкирх в Австрии - Сербская Православная Церков), иерей Олег Вышинский, протодиакон Алексий Трунин и диакон Владислав Соколов.

За богослужением пел хор Петропавловского храма под управлением регента Людмилы Черкасовой.

Проповедь по запричастном стихе произнёс иерей Олег Вышинский.

На богослужении присутствовал Чрезвычайный и Полномочный посол Республики Сербия в Российской Федерации Славенко Терзич.

После Литургии были совершены молебен, после которого епископ Моравичский Антоний поблагодарил митрополита Илариона за радостную возможность совместного служения и поздравил присутствующих с престольным праздником подворья Сербской Православной Церкви в Москве.

На молитвенную память епископ Антоний преподнёс Его Высокопреосвященству икону святых первоверховных апостолов Петра и Павла, а также и знаки архиерейского служения - трикирий и дикирий.

В ответном слове митрополит Иларион выразил благодарность за возможность совершить в престольный праздник Сербского подворья в Москве Божественную литургию, свидетельствующую о единстве Поместных Православных Церквей.

Владыка выразил глубокую обеспокоенность в связи с ухудшением положения епархий Сербского Патриархата на территории Черногории, где на протяжении нескольких лет единство Православия страдает от раскольнической деятельности так называемой «Черногорской православной церкви»,  напомнив о заявлении Священного Синода Русской Православной Церкви, заседание которого проходило в Спасо-Преображенском Валаамском монастыре 9 июля сего года, в связи с ситуацией в Черногории.

Владыка митрополит поблагодарил митрополита Нифона и епископа Антония, и в их лице Антиохийскую и Сербскую Православные Церкви за поддержку, оказанную Русской Православной Церкви в связи с ситуацией на Украине.

В честь праздника, епископ Моравичский Антоний преподнёс в дар митрополиту Нифону панагию и крест, а всем священнослужителям иконы святых и всехвальных апостолов Петра и Павла.

В завершении престольного праздника состоялась братская трапеза.

Фотогалерея


 

Митрополит волоколамски Иларион богослужио у Подворју СПЦ у Москви

Престолни празник Светих апостола Петра и Павла, којима је посвећен храм Подворја Српске православне цркве у Москви, свечано је обележен служењем свете архијерејске Литургије, којом је началствовао Његово Високопреосвештенство Митрополит волоколамски Иларион, Председник Одељења спољних црквених послова Руске православне цркве.

Његовом Високопреосвештенству су саслуживали: Високопреосвећени Митрополит филипопољски Нифон, представник Антиохијске православне цркве у Москви, Преосвећени Епископ моравички Антоније, викар Патријарха српског и старешина Подворја Српске православне цркве у Москви, протојереј Николај Балашов, заменик председника Одељења спољних црквених послова Руске православне цркве, протојереј Данило Андрејук, представник Америчке православне цркве у Москви,протојереј Кахабер Гоготишвили, старешина грузијске парохије у Москви, протојереј Игор Јакимчук, секретар Одељења спољних црквених послова Руске православне цркве, протојереј Сергој Гутенко (луганска епархија Украјинске православне цркве МП), архимандрит Александар (Котов), јереј Никола Баловић (старешина храма Рођења Пресвете Богородице у граду Фелдкирху у Аустрији - Српска православна црква), јереј Олег Вишински, протођакон Алексиј Трунин и ђакон Владислав Соколов.

На богослужењу је одговорао хор Петропавловског храма под руководством диригентице Људмиле Черкасове.

Празничну проповед након запричасног стиха одржао је јереј Олег Вишински.

На Литургији је молитвено присуствовао и амбасадор Републике Србије у Руској Федерацији проф. др Славенко Терзић.

Након Литургије, како то налаже богослужбени устав Руске Цркве, одслужен је и молебан Светим апостолима Петру и Павлу.

Домаћин ове велике свечаности, Преосвећени владика Антоније је поздравио све присутне, честитајући данашњи радосни празник.

Поздрављајући високог госта Подворја СПЦ, Високопреосвећеног Митрополита Илариона, владика Антоније му је том приликом уручио икону Светих апостола Петра и Павла, као и дикирије и трикирије.

Захваливши се на дару и заједничком богослужењу, Митрополит Иларион је нагласио да је данашњи празник сведочанство о јединству Помесних православних цркава и њиховој узајамној љубави и подршци. Говорећи о животу и делима ове двојице апостола, Високопреосвећени Митрополит Иларион је подсетио на најважније моменте из њиховог ширења Христове науке. Будући да Православни свет данас потреса један од најболнијих раскола у Украјини, владика се нарочито захвалио Антиохијској и Српској православној цркви на подршци и разумевању ситуације у Украјинској православној цркви Московског Патријархата, на чијем челу се налази једини канонски Митрополит кијевски и целе Украјине г. Онуфрије. Такође, Митрополит је поменуо и став Руске Цркве по питању новонастале ситуације у Црној Гори, истичући речи одлуке Светог Синода Руске православне цркве на недавном заседању на острву и манастиру Валам (09. јула 2019. године).

Као молитвену успомену на данашњи радосни празник, владика Антоније је Митрополиту Нифону уручио крст и панагију, а осталим свештенослужитељима иконе Светих апостола Петра и Павла.

Радост празника су са парохијанима Подворја СПЦ у Москви поделили и поклоници из Аустрије, који су - предвођени својим свештеником оцем Николом Баловићем, допутовали на поклоњење светињама Москве и Подмосковља.

На крају је за све било уприличено и послужење у трпезарији храма Светих апостола.