Моя Сербия

Новости

Настоятель Вест на српском језику

Интервью информационному отделу Одесской епархии епископа Моравичского Антония (видео)

В интервью информационному отделу Одесской епархии, епископ моравичский Антоний, викарий патриарха Сербского и представитель Сербской православной церкви при Патриархе Московском и всея Руси, поделился своим видением религиозной ситуации в Украине.

Преосвященнейший епископ сказал: «Церковь Божия – это богочеловеческий организм, который состоит из Поместных православных церквей. Как человеческий организм состоит из различных членов, так и Церковь состоит из Поместных автокефальных церквей. И если один членстрадает, то и все тело болит. И если одна церковь страдает, то и все Поместные церкви не могут остаться равнодушными. Естественно, что все мы прибегаем к молитве и делаем все, чтобы уврачевать такие проблемы. Особенно сейчас это актуально для Украины, где пытаются смутами разделить единство православной церкви».

Владыка расказал и о позиции Сербской Церкви: «Сербская православная церковь в лице своего архиерейского собора, который состоялся с 6 по 8 ноября сего года, приняла очень четкое решение о том, что будет признавать только каноническую Украинскую православную церковь под омофором Блаженнейшего митрополита Киевского и всея Украины Онуфрия и не будет признавать и сослужить с раскольническими организациями, которые возглавляет Михаил Денисенко и так называемый митрополит Макарий (Малетич)».

О том что думают Поместные Православные Церкви об украинской автокефалии, владыка добавил: «Я надеюсь, что все Поместные православные церкви понимают эту проблему и поддерживают всячески истинное православие. Многие Поместные церкви определились по этому вопросу – Александрийская, Антиохийская, Иерусалимская, Румынская, Албанская, Польская, Чешских земель и Словакии. Практически все Поместные церкви официально заявили о поддержке канонической Украинской православной церкви».

«Мы не понимаем: 300 лет была одна Церковь, а сейчас вдруг все поменялось. Это каноническое нарушение, которое разрушает церковные традиции. И во-вторых, давать Томос и автокефалию может не одна православная церковь, а через консенсус всех православных Поместных церквей. Их никто по этому вопросу не спросил и большинство из них не согласны с решением Константинопольского патриархата» - подчеркнул владыка Антоний.


Интервју Епископа моравичког Антонија Информационој служби одеске епархије УПЦ(МП)

Боравећи у посети одеској епархији Украјинске православне цркве (МП), Његово Преосвештенство Епископ моравички г. Антоније, дао је интервју Информационој служби ове епархије, у којем је говорио о новонасталој ситуацији са православном Црквом у Украјини.

Преосвећени владика је између осталог рекао: ”Христова Црква је богочовечанско тело, које се састоји од Помесних православних цркава. Као што се и људско тело састоји од више удова, тако се и Црква састоји од више Помесних православних цркава. Ако један члан страда, бол се осећа у целом телу. Према томе, ако једна Црква страда, остале Помесне цркве не могу бити равнодушне. Наравно да у таквим тренуцима, сви ми прибегавамо молитви и чини све што је могуће, како би решили проблеме. Нарочито је то данас актуелно на подрућју Украјине, где су јаки покушаји да се, на основу многих заблуда, разори јединство православне Цркве.

Владика Антоније се у свом разговору дотакао и става Српске православне цркве о ситуацији у Украјини: ”Свети Архијерејски Сабор Српске православне цркве, који је одржан у периоду од 06. до 08. новембра ове године у Београду, донео јасну одлуку о томе да Српска Црква признаје само канонску Украјинску православну цркву, која се налази под омофором Блажењејшег Митрополита кијевског и целе Украјине г. Онуфрија. Због тога ми не можемо признати нити саслуживати за расколничким организацијама, којима руководе Михаило Денисенко и тзв. митрополит Макарије (Малетић).

Нама никако не може бити јасно, како је током 300 година била у питању једна Црква, а сада се одједном све изменило?! То је канонски преступ, који нарушава све црквене традиције. Томос и аутокефалију не може дати једна православна Црква, већ то мора бити решено концензусом свим Помесних православних цркава. Будући да њих (Помесне православне цркве) нико није о томе ништа питао, они се не могу сложити са решењем Константинопољског патријархата” - подвукао је владика Антоније.

Источник: Информационный отдел Одесской епархии