Моя Сербия

Новости

Настоятель Богослужения Сербское подворье Вест на српском језику

В тридцатую годовщину своего монашеского пострига епископ Моравичский Антоний совершил Литургию на Сербском подворье в Москве (фото, видео)

В день тридцатилетия своего монашеского пострига Его Преосвященство епископ Моравичский Антоний совершил Божественную литургию в храме святых апостолов Петра и Павла у Яузских ворот.

Епископу Антонию сослужили: архимандрит Александр (Котов), протоиерей Олег Тэор - настоятель храма во имя благоверного князя Александра Невского в Пскове (ответственный за епархиальный отдел взаимодействия Церкви с Вооруженными Силами, помощник командира 76-й гвардейской десантно-штурмовой дивизии по работе с верующими военнослужащими), иерей Олег Вышинский и диакон Владислав Соколов.

Богослужебные песнопения исполнил хор Петропавловского храма под руководством регента Людмилы Черкасовой.

По окончании богослужения протоиерей Олег поздравил Преосвященнейшего епископа Антония с 30-летием монашеского пострига от имени митрополита Псковского и Порховского Тихона и преподнёс владыке святую панагию.

От имени братии и прихожан Петропавловского храма, епископа Антония с этим важнейшим событием поздравил архимандрит Александр (Котов), и преподнес ему в дар архиерейскую мантию.

В ответном слове епископ Антоний поблагодарил отца Олега за теплые слова и в память о посещении Подворья Сербской Православной Церкви подарил протоиерею Олегу копию фрески из сербского монастыря Жича в Сербии. Владыка Антоний также поблагодарил духовенство и всех прихожан Петропавловского храма, после чего обратился к верующим со словом проповеди.

Владыка Антоний принял монашеский постриг 23 сентября 1988 года от епископа Жичского Стефана (Боцы), во время учебы в Духовной семинарии «Трех Святителей» при монастыре Крка.

В день 30-летия монашеского пострига епископа Моравичского Антония, духовенство и прихожане храма святых апостолов Петра и Павла у Яузских ворот поздравляет Его Преосвященство с этим юбилеем и молитвенно желает доброго здравия, укрепляющей Благодати Святаго Духа и всесильной помощи Божией для дальнейшего, столь же ревностного и многообразного служения Церкви и Отечеству!

Фотогалерея


 

Велики јубилеј Епископа Антонија - тридесет година од монашког пострига

Велики духовни јубилеј - тридесет година од свог монашког пострига, Његово Преосвештенство Епископ моравички г. Антоније је обележио молитвено служењем свете архијерејске Литургије у храму Светих апостола Петра и Павла на Подворју СПЦ у Москви (23. септембра 2018. године).

Преосвећеном владици Антонију су том приликом саслуживали: архимандрит Александар (Котов), протојереј Олег Теор - настојатељ храма Светог и благоверног кнеза Александра Невског у Пскову, јереј Олег Вишински и ђакон Владислав Соколов.

На богослужењу је одговарао хор Петропавловског храма под руководством диригентице Људмиле Черкасове.

Након отпуста, отац Олег Теор је у име Високопреосвећеног Митрополита псковског и порховског г. Тихона, и у своје лично име, честитао владици Антонију данашњи велики јубилеј, уручивши му свету панагију са посветом.

У име свештенства и парохијана храма, Преосвећеног владику је поздравио отац Александар (Котов) и том приликом му предао дар - архијерејску мандију.

У знак благодарности за посету и служење на Подворју СПЦ, владика Антоније је оцу Олегу, великом пријатељу српског народа у најтежим годинама тешких искушења, у којима су се нашли Српска Црква и српски народ, уручио копију фреске из манастира Жича у Србији.

Преосвећени Антоније је упутио речи благодарности и свештенству и парохијанима Петропавловског храма, након чега је одржао пригодну беседу, честитајући верницима данашњи празник. Говорећи о свом раду, владика је подсетио да је, Божијом вољом, имао тај благослов да више од половине свог монашког служења проведе у Москви, на дужности коју су му поверили Српска и Руска православна црква.

Епископ моравички Антоније је замонашен 23. септембра 1988. године у манастиру Крка у Далмацији (Хрватска), од руке блажене успомене Епископа жичког Стефана (Боце).

Свештенство и парохијани храма Светих апостола Петра и Павла (Подворје СПЦ у Москви), од свег срца поздрављају свог архипастира, желећи му свако добро од Господа у његовом даљем плодотворном раду, на општу корист своје Свете Цркве! На многаја и благаја љета Владико!